A Fiv Váltási Arányok Istene és a stupid kereskedelem

DeletedUser23821

Guest
Nem tudom, hogy ki volt az az észlény, aki kitalálta, hogy milyenek legyenek a szabott árfolyamok a kereskedelemben, de hogy sok hasonló értelmi színvonalú követőre talált, az egyszer biztos.
Mindenki számára ismert, hogy a Fix Váltási Arányok Istenének hívői abban hisznek, hogy azonos korabeli termékeket 1:1-ben KELL váltani, míg az egy korszakkal fejlettebb termékekért kétszeres mennyiséget KELL adni, azaz 2:1 arányt KELL alkalmazni. Egy korszakkal hitványabb termékekért meg fele annyit ELÉG adni, azaz 1:2 arányt KELL alkalmazni és ÁMEN! Minden más Istentagadás, csalás, átverés, inkorrektség, stb.

Nos, ez egy ÉGBEKIÁLTÓ BAROMSÁG! És ki is fejtem, hogy miért.

Például, a szisztéma már egy korszaknál nagyobb különbségnél megdől! Lássuk be, kétszeresnél nagyobb arányt nem enged a kereskedelmi rendszer, így nem is lehet folytatni azt az elméletet, amit a hívők dicsőítenek. Persze erre ők eretnekséget kiáltanak és INKORREKT VÁLTÁS-t hangoztatnak, mint ha nem lehetne szükség két vagy több korszakkal távolabbi termékre. Értelmes embernek már itt gyanút kell fognia, de nem ez az egyetlen gyenge pontja a hívők szisztémájának.
A Fix Váltási Arányok Istenének hívei hivatkoznak pl. „előállítási költségekre”, hogy ott kétszer annyit kell fizetni egy modernebb termékért, mint egy előző korszakiért. Ez lehet, hogy így van, de kényelmesen megfeledkeznek az előállításhoz szükséges időkről, ami jó esetben is ugyanannyi, adott mennyiséget figyelembe véve. Hát ha valakinek nem számít az idő, akkor érthető, de miért értékeljük kevesebbre egy alacsonyabb fejlettségű játékos idejét a sajátunknál?
Ezek a hívők (nem elítélendő módon ugyan, de) beálltak a”CSAK BÓNUSSZAL TERMELEK” filozófia iskolájába. Ez eddig OK, nincs ezzel semmi baj. A baj ott kezdődik (folytatódik), hogy ezek a hívők az ötszörös hatékonysággal megtermelt terméküket minden gátlás nélkül 1:1-ben AKARJÁK váltani minden más, azonos korszak termékével. És ebből nem engednek arra hivatkozva, hogy termeld te is bónusszal, és akkor nem fáj neked sem. De mi van, ha a másik, az adott terméket nem bónusszal termelte, mert mondjuk még nincs neki bónusza (kezdő, és nincs olyan elfoglalt szektora), vagy olyan terméke van, amit küldetés útján szerzett, és soha nem is lesz arra bónusza, vagy ki tudja milyen árfolyamon cserélte más ilyen termékre. A hívők válasza: HÜLYE VAGY, HA NEM BÓNUSSZAL TERMELSZ! Csakhogy emögött nem csak mérhetetlen cinizmus van, hanem egy még konkrétabb dolog, ami nem más, mint a határtalan kapzsiság! Ugyanis, ha valaki bónusszal termel, és olyan termékre váltja át 1:1-ben azt, azonos korszakban, akkor azzal 400% (NÉGYSZÁZ SZÁZALÉK!) haszonra tesz szert! És ehhez ragaszkodnak a hívők! „Nehogymá ne!”
Ha nem érted, hogy miért 400%, akkor elmagyarázom. Egy óra alatt termel a hívő bónusszal 5 terméket. A szerencsétlen flótás, akit erőszakkal rávesz, hogy 1:1-ben cseréljen vele, mert ÍGY KORREKT, akkor a másik, aki esetleg nem bónusszal termelte meg, az vagy öt óra alatt termelte meg a csere-terméket, vagy öt épületben egy óra alatt, de látszik, hogy ugyanannyi befektetett munkával a hívő ötszörösen aratja le a termékeket, azaz ötből négy termék INGYEN kerül bezsebelésre. Azaz 400% haszonra tesz szert ilyenkor.
Jó, ez nem minden esetben van így, de ők minden esetben KÖVETELIK a Fix Arányokat.
Ezek a hívők soha nem hallottak a kereslet-kínálat fogalmairól, vagy a szabad piacról, vagy a piacgazdaságról, nem jártak iskolába, csak a Fix Váltási Arányok Istenének sugallatait mormolják naphosszat, és hiszik, hogy csak ők a korrektek, mindenki más égetnivaló csaló.
És akik esetleg hajlamosak félreérteni a mondanivalómat, azoknak megjegyezném, hogy nem azt állítom, hogy nem szabad a fent említett árfolyamokon kereskedni, hanem azt, hogy más váltási arányok sem az ördögtől valók! És ha valaki a hívőkétől különböző árfolyamot használ, azt nem kell megbélyegezni, csalónak kikiáltani, inkorrektnek béllyegezni és mások előtt folyamatosan lejáratni, hamisan vádolni, rágalmazni.
Mindenki azt az ajánlatot rakja ki és azt viszi el, amit akar és amit jónak lát. Ha nem tetszik, akkor nem viszed el, és nem kezded el pocskondiázni a másikat csak azért, mert nem tudod, vagy csak nem akarod kifizetni azt, amit kér, bár szükséged lenne rá. Akkor vársz egy jobb ajánlatra, ha kell, akkor napokat, vagy építesz egy termelőegységed, még ha nincs is rá bónuszod, és sűrűn imádkozol a Fix Váltási Arányok Istenéhez, hogy sújtson le egy-két mennyei tiltással az istenkáromlókra.
 

DeletedUser23822

Guest
Elkeztem írni én is ilyen walloftextet mint te, de rájöttem hogy tök felesleges mert ugysem fogod megérteni. Egy dologról elfeledkeztél, a játékban a fizető eszköz az "alapanyag" és a "pénz" ha ezzel tisztában lennél azonnal elfogadnád a játékos társadalom által használt kereskedési arányokat. De ahogy elmondtam már máshol is. Termelj téglát bonusz nélkül és add 1:1 ben borért mindenki szeretni fog és sorban állnak majd a piacon az emberek. De sajnos amíg TE vagy az a piacon aki a 10bort 10 tégláért adja és még meg is akarod magyarázni a saját tudatlanságod addig ne csodálkozz hogy az emberek .... hogy is mondjam szépen, megmosolyognak és próbálnak a jó útra terelni. Azt sem kéne elfelejteni hogy a nagy átlag sajnos mint ahogy te is képtelen elöre gondolkozni. A techfán is egyértelműen látható, hogy mihez mi kell és mire kéne felkészülni alapanyag tekintetében. Ha a kezdetektől fogva mindenki a bonuszos cuccait termelné és normálisan kereskedne akkor nem nagyon lenne alapanyag problémája senkinek, és a raktárában is mindig lenne 150-200 nyersanyag mindenből és tudna haladni mindig a techfán is meg a kontinenstérképen is. Szóval egy szó mint száz, a fizető eszköz a pénz és az alapanyag! számolgass hogy minek mi az értéke.

Jó játékot és sikeres kereskedést!
Ha van még kérdésed szívesen segítek, én még nem raktalak tiltólistára :)

ideszerkesztek még neked egyszerű példát amit talán megértesz ha már ilyen komoly dolgokba csaptunk mint kereslet-kinált meg piacgazdaság:
A közértbe a pénztáros néni nem kérdezi meg tölled hogy a 100forintot a kenyérre 1 honap alatt vagy 1 perc alatt kerested meg. Hiába mondod neki hogy te nem bonuszos munkanélküli vagy és ez neked 5 nap volt ........
 
Utoljára egy moderátor szerkesztette:

DeletedUser

Guest
Te milyen időről beszélsz??? Nem az idő a lényeg hanem az alapanyag és az arany!!! Pont azért van mindenkinek két bónuszos, hogy megszerezzen olyat ami neki bónusz nélküli olyan személytől aki azt bónusszal termeli!!! A 4 órás termelés kicsinek és nagynak egyaránt ugyanannyit ad, kivétel ha "buta" és nem tudja hogy bónusz nélkül nem éri meg termelni.

Nem ok nélkül van leírva azon személyek "tollából" is a kereskedelem akik a játék fejlesztőihez közel állnak, mert ezt ők is így gondolják, sőt mi több valószínűleg ezen alapul a kereskedelem szabályozása. Az egyedüli ember aki máshogyan gondolja az sajnos még mindig Te vagy. Nem ok nélkül nem engedi a rendszer bizonyos termékek között a szabálytalan kereskedést. Kitehetsz 10 fa ajánlatot 10 ízesítő igényre ez már korrektség kérdése. Az egyik letermelés pár száz alap a másiké meg pár ezer...
 

DeletedUser23821

Guest
Peney!
Voltál valaha szomszédom, barátom vagy céhtársam? Én úgy tudom, hogy nem. Akor mégis, elárulnád, hogy honnan származik a minden bizonnyal "hiteles" információd az említett ajánlatomről? Gondolo, valami csalhatatlan, tévedhetetlen és legfőképpen maximálisan megbízható forrásból.
Azt nem hallottad, hogy szüzeket áldozok éjközép idején?
 

DeletedUser23822

Guest
Peney!
Voltál valaha szomszédom, barátom vagy céhtársam? Én úgy tudom, hogy nem. Akor mégis, elárulnád, hogy honnan származik a minden bizonnyal "hiteles" információd az említett ajánlatomről? Gondolo, valami csalhatatlan, tévedhetetlen és legfőképpen maximálisan megbízható forrásból.
Azt nem hallottad, hogy szüzeket áldozok éjközép idején?


A nevem Pemey. Nem, nem voltam, nem kellett hogy legyek mert a globál chat-en árulod a termékeidet :-/ Többször voltam szemtanúja, hogy inreális piaci ajánlatokat teszel a "kezdőknek".
 

DeletedUser23443

Guest
Hello adamox, ezzel a témával kapcsolatban annyit nem írtál le viszont, hogy ez csak a TE javadra működik, mivel ha visszafelé kell kereskedni, hogy jobban járj akkor ezt a "elméletedet" elfelejted és mehet úgy ,ahogy mindenki kereskedik. A másikfele meg ,hogy teljesen magad ellen beszélsz..mert nézd meg a piacon az ajánlataidat és rájössz, hogy új kereskedsz mint mások, például tegyük fel bronzkorit 1:1ben adsz vaskoriért, utána visszacseréled 1:2ben, ez nem lehúzás? DE AZ. És ezt csak azért írom mert te vagy a nagy megmondó ,hogy ne húzzuk le a kicsiket...és tessék nézd meg a piacodat Te is ezt csinálod. Köszi
 

DeletedUser23821

Guest
Pemey! Látom az érvek elfogytával a melléütésekre helyezed a hangsúlyt. Mondjuk megértem.
Azt itt is nyíltan megkérdezném tőled, hogy ismersz valakit, név szerint, akit átvertem, becsaptam volna? Vagy csak feltételezed, hogy biztos voltr ilyen, mert ellentétes a véleményem a tieddel.
Ha valaki nem talál megfelelő ajánlatot a piacon, akkor az tud magának is termelni, vagy vár egy jobb ajánlatra, vagy megtakarít órákat, napokat azzal, hogy egy kicsit drágábban veszi meg azt, amit keres, ha nincs más. Tudod, ha elfogyott a 100 Ft-os ásványvíz a boltban, akkor nem kezdesz el hőbörögni és szídni a boltost - bár belőled ezt is kinézem - hanem elviszed az Evian-t sokkal drágábban, mert különben szomjaznál.

- - - Updated - - -

Látom, spongya, te még most sem érted miről beszélek. Nem én vagyok a fix árfolyamok híve, hanem te, és a haverjaid. Én a SZABD PIAC-ról beszélek. Ott pedig SZABAD váltási arányok vannak. Én azzal, hogy rávilágítok a fix árfolyam híveinek érvei hibás voltára, még nem állítom, hogy én egy másik fix arány híve lennék! Annyiért adom, amennyiért megveszik, és akinek kell annyiért amennyiért én kínálom, az elviheti az ajánlatomat, semmi több. És én hisztizek, ha nem viszi el senki az ajánlatom. Mi olyan bonyolult ebben, hogy nem vagy képes felfogni?
 

DeletedUser23659

Guest
Ha megengedtek egy rövid hozzászólást egy külsősnek, aki senkit sem ismer közületek:

1.A magam részéről azt gondolom, hogy a céh szava Isten szava, tehát ha rögzítve van, hogy miként kell kereskedni, akkor úgy kell kereskedni. Ha igazságtalannak érzed, akkor próbálsz érvelni az igazad mellett, és ha nem fogadják el az érveidet, akkor kilépsz és keresel egy olyan céhet, ahol nincs szabályozva a kereskedés, vagymardsz céh nélkül és a szomszédaidnak tartogatod az ajánlataidat. Építő jellegű megjegyzés: Lehetne egy olyan opció a piacon, hogy "csak szomszédoknak", s így nem borul el a céhtársaid agya..de amíg ilyen nincs, addig fentiek szerint illik eljárni.

2. Az hogy nem bónusszal termelsz, arra nincs mentség, kár is vitát nyitni.

3.Amiben Adamoxnak adok igazat, az viszont az, hogy a céhvezetőnek illik számolnia, ha szabályozza a kereskedelmet...
Mégpedig nemcsak a költségekkel, hanem az egyes termelők helyigényével is, ugyanis nem mindegy, hogy mondjuk 10 modernkori terméket egyazon idő alatt 20, vagy 12 négyzeten termelsz. Ugye ez világos?
Akinek mákja van, és kis helyre tud lerakni 3 termelőt, az bizony 3*x-et termel, míg a másik csak kettőt tud beszuszakolni. Okos játékos megoldja, a kétféle termelőből csak egyet rak le, aminek folyománya termékhiány...
No, csak ennyit szerettem volna, köszi.
 

Vanek ur

Aktív tag
Mielőtt egy konkrét felvetésre reagálnék, két dolgot tisztázni kell (mert úgy tűnik, ezzel a felvető nincs tisztában).
1. Attól, hogy valami nem tetszik, még nem biztos, hogy az az "égbekiáltó baromság", és az azt használók a *****ség istenének a hívői. De ha így van, akkor sem szerencsés ezzel kezdeni (pláne, ha a következő ponttal sincs valaki tisztában).
2. Nem csak írott szabályok vonatkoznak emberekre, cselekedetekre, ...; hanem íratlanok is. Ilyen például bármilyen etikai kódex; amiben szerepelnek olyan tulajdonságok, mint emberség, tisztesség, ... Aki ezeket az íratlan szabályokat nem tartja be, azt teljes joggal lehet inkorrektnek, csalónak, átverőnek, ... nevezni; nem érdemes ellene hadakozni. Vagy megszokja az érintett, vagy 'beáll a sorba', és teljesíti ezeket a szabályokat.

Innen már végre rátérhetünk az általam kiválasztott konkrét felvetésre is (amiről a többiek már beszéltek, azt nem hozom újra elő; a fórumtéma felvetője nem tudta az indokaikat cáfolni; így én nem akarom azokat újra leírni).
A felvetőnek egy dologban igaza van; mégpedig abban, hogy a szabályok szerint bármilyen arányban (2:1 és 1:2 között) és bármilyen kor szerint is használhatja a piacot - ezt senki nem tilthatja meg. És nem is tiltják - csak valamilyen szinten szankcionálják az inkorrekt ajánlatokat tévőket. Ezt például jól meg lehet tenni a céhből való kirekesztéssel. Vagyis megpróbálják visszaszorítani a másokon nyerészkedő illetőket, ha ezt a fajta etikai kódexet máshogy nem lehet betartani. Hiszen ez a játék nem arról szól, hogy azzal juthatunk előbbre, ha másokat átverünk (hiszen -egyelőre- nem nagyon látni ebben a játékban végcélt; így nem is lehet közelebb kerülni hozzá - az egyedüli főbb cél a tech-fa kikutatása, és a hozzá kapcsolódó épületek használata; de amint ezt valaki eléri, akkor onnan már nincs tovább (apróbb célokat még ki lehet ez után is tűzni, mint bizonyos mennyiségű pont/nyersanyag/medál/győztes harc elérése; de ez már csak 'mellékes')). Ebben a játékban sokkal fontosabb az egymás segítése, mint a másik kihasználása (lásd: csak a szomszédlistán lévőket lehet támadni, a másik kettőnél csak mot/tak használható); így a játékosok egy része erre érzékenyebb is.

Összegezve: a piacon olyan ajánlatokat teszel, amilyeneket akarsz; de akkor ne csodálkozz, ha inkorrektnek, nyerészkedőnek, csalónak tartanak. Ráadásul még hadakozni sem érdemes ellene, mert igazuk van. Lehet mondvacsinált indokokkal (hogy valakik nem bónuszosokat termelnek, és hogy másik ezeket kényszerítik, hogy az ilyeneket cserélje el az Ő bónuszosaikkal) ilyen témákat létrehozni, hogy megpróbáld magadról lemosni a hátrányos jelzőket; de a tények akkor is tények maradnak. Lehet azzal jönni, hogy a piac szabályozza az árakat; de ez is csak magyarázkodás arra, hogy miért nem vagy képes betartani az etikai normákat (ez olyan magyarázkodás, mint amikor valaki 'olcsón' felvásárol egy céget, majd annak embereit kirúgva, cég-darabonként sokkal több pénzért adja tovább a részeket; és azt mondja, hogy ez a piac - az lehet, de attól még lehetne emberségesebb is, lehetne etikusabb is; de akkor is fontosabb neki a pénz, mint a sok másik ember, és azok élete).

Ja, és még egy nagyon konkrét példa: a piacon van két olyan illető, akik inkorrekt ajánlatokkal üzletelnek; ráadásul az egyik még oda-vissza alapon is megteszi. Vagyis nincs is rá szüksége, de attól még mindenképpen át akarja verni a többi embert (konkrét példa: kirak 7 rezet 10 aranyért; de ugyanakkor van kint 7 aranya is 10 rézért - vagyis mindkettőből van neki; mindkettőből elég is, ami van; mégis direkt úgy rakja ki a piacra, hogy ezzel más hátrányt szenvedjen; míg Ő meg csak a felesleget gyűjtögesse). Ezek az illetők nem csak nyerészkedők, inkorrektek, hanem még bunkók is.
Más online játékban a magasabb szintűek segítik az alacsonyabb szintűeket több lehetséges indokból is. Az egyik például, hogy tudják, ha nem jön új játékos, illetve ha a régiek kedvét meg elveszik, akkor a játék is meg is szűnhet (vagy nagyon bennfentessé válik, ami meg hasonlóan nem jó). <<Ilyen eset például az Ikariam is, ahol van egy olyan céh a kezdőknek, amelyiket senki nem támad az aktuális szerveren. Nem azért, mert nem tehetnék; hanem mert már úgy kell embereket fogdosni a játékhoz.>>
 

DeletedUser23244

Guest
A magasabb kori gyárak több helyet foglalnak el, mint az előzőek.
Felépítésük több pénzbe és nyersibe kerül, ember is több kell bele, tehát több /nagyobb-drágább/ ház, emiatt meg jobb kulturális épület is szükséges. A termék előállításáért több pénzt és nyersit kell fizetni, mint az előtte lévő koriért. /gyarmatig duplázódik/
Ebből adódik össze a Fix - arány.
Lehet berzenkedni ellene, de még olyan "lázadozót" nem láttam, aki a saját "kárára" változtatott ezen a kereskedésen, csak olyat, aki nyerni akart rajta.
 

DeletedUser23505

Guest
Sziasztok!

Nagyon a topicba vag a tema, de mielott kifejtenem az allaspontomat, megkerdeznem: 1:2aranyban kereskedni, azaz teszem azt 10 rezert kerni 20 ebent, szerintetek helyes arany?
 
Utoljára egy moderátor szerkesztette:

DeletedUser23659

Guest
Sziasztok!

Nagyon a topicba vag a tema, de mielott kifejtenem az allaspontomat, megkerdeznem: 1:2aranyban kereskedni, azaz teszem azt 10 rezert kerni 20 ebent, szerintetek helyes arany?

Nézd, minden ajánlat kitehető 0,5 és 2 arány között.
Én személyesen ezt nemcsak helyes, hanem korrekt ajánlatnak is tartom, mivel a réz későbbi korból van, mint az ében.
Ki lehet persze számolgatni, hogy mibel kerül többe a réz előállítása, mint az ébené, és mondjuk kihozni egy 1,5 körüli szorzót, de a kákán azért nem keresünk csomót... Szerintem az ajánlat jó, de úgyis a kereslet-kínálat határozza meg a piacot.
 

DeletedUser23505

Guest
Jo, rendben, ha Te meg csak szep Nore hasznaltad a kifejezest, hogy `helyes` akkor en elfogadom az egyest nyelvtanbol, es a tovabbiakban maradjunk a `korrekt` kifejezesnel. :) A lenyegen ez mit sem valtoztat.
Azert kerdeztem, mert megosztanam Veletek a hasznos tapasztalataimat, megpedig azt a tenyt, hogy a kereskedesben rengeteg teveszme kering a korrekt aranyokrol, egyebekrol. Ezeket a dolgokat csak menet kozben tapasztalja meg az ember, en sem gondoltam ilyesmire es a sajat boromon tapasztaltam meg. :D
Arvahallon ketszer is kifosztottam a sajat raktaramat, egyszer tudatosan, a GvG kezdeten, a masik alkalommal tudatlansagbol, teveszmektol vezerelten.
Ez a teveszme pedig a lefele cserelgetes. :D
Abba a hibaba estem, hogy elhittem, hogy ha 50 valamiert adok 100 db egy korral alacsonyabbat, az korrekt arany. EZ SZERINTEM TEVESZME!!!!!!
Ugyanis eljatszottam a raktarost,es mindent, ami ``korrekt aranyban`` volt kirakva, es elerheto volt, bevaltottam.
Nagy hiba volt. :)
Egyszer csak azon kaptam magam, hogy van nehany ``magasabb`` kori aru a raktaramban,a tobbi kamforra valt! :DDD
A KORREKT ARANY: A Z O N O S kori aru csere, azonos darabszam. :) Higyjetek el.
Ez bebizonyosodott kesobb
A `B` szeveren vaskorit termeltem ezerrel, sok epulettel, mivel vaskorban GvG-zett a ceh.
Aztan a Vezetoseg ugy dontott, kiszallunk. En hagytam a termeloket, mert el tudtam cserelni olyannal,aki szinten vaskorban harcolt, magasabb korban jart, es orommel atvette fele annyi gyarmati kori aruert.
Gondolkodtam, mit is kezdjek 5-600 huzallal, es kaveval. El kell cserelgetnem lefele.
De mivel rosszat nem akartam senkinek, es az Arvahallos tapasztalataim mar sejtettek velem, hogy jol fogok jarni, ugy csereltem el lefele, hogy 20 valami, 35 egy korral alacsonyabbert, es nem a ``korrekt aranyu`` 40 valamiert. Szoval igy tettem, ami bejott, ujra ment ki,20db,35 kisebbert, egeszen a bronzkorig, hogy haladni tudjak.
Hat a vege az lett, hogy rettenetesen ereztem magam, furdallt a lelkiismertet, mert azt ugyan akkor meg nem tudtam felmerni, mekkora lehuzast csinaltam
ezzel, de bizony eleg nagyot. Mert ha nekem sokszaz darab termek lett a raktaramban, bronzkortol kesoi korig, mindenbol, ( 5-600-ak) akkor valakiket megkarosithattam, mert nem az egbol hullott az a sok termek. Sajna olyanok fogadtak el johiszemuen az ajanlataimat,akik szinten az aldasos tudatlansagban szenvedtek, hogy ez korrekt arany, mert masok ezt mondtak.
En kikerulok minden ilyen ajanlatot, csak a surgos eseteket tudom elfogadni. De kerlek,ertsetek meg:
Aki magasabb korban jar,nem cserel szivesen felfele. Miert? Mert a db az db, a 8 ora az 8 ora es aki magasabb korban jar, nem hatja meg az a teny, hogy ennyire dupla arany, meg annyira dupla alapanyag, mert az elenyeszo tenyezo, jelenektelen semmiseg. :D
Ami sokkal fontosabb, az ido (ugyan ugy 8 ora/10 db) a lakosok, ami szinten szamit, de leginkabb a HELY!!!
Mert a bronzkori szolos kert is 3X3-as, de pl. a Csillampor is 3X3-as, ezeket a tenyeket ne feledjuk el.
Akkor most hogy is van ez?
Mi a korrekt, es mihez kepest? Korhoz, amelyikben jarsz? Az aranyad, alapanyag keszleted mennyisegehez? Mihez? Mihez kepest?
Eppen ezert a KORREKT arany szerintem csakis, es kizarolag az azonos kor, 1:1 arany.
A tobbit egyszeruen annyi egyeb osszetett tenyezo befolyasolja, hogy meg egy kozgazdasz is nehezen tudna igazsagot tenni.
 
Utoljára egy moderátor szerkesztette:

Vanek ur

Aktív tag
Uhhh. Jó hosszú hozzászólást írtál, amit nem tudtam követni. Csapongtál, de a végső érvedet nem értettem. Ettől függetlenül pár gondolatodra reagálnék.

Azt írtad, hogy fontos az idő és a hely.
Az időre azt mondanám, hogy egyáltalán nem fontos. Van bőven időd ebben a játékban. Nincs végcél; nem fogsz veszíteni, ha nem Te leszel az első, aki eléri az éppen aktuálisan legutolsó kor legutolsó technológiájának fejlesztését. Nem ér hátrány, ha 2-3 évvel később szállsz be a játékba, mint azok, akik kezdték (az olyan extrém esetektől eltekintve, amikor 'elszúrja' a 'nagy keverőgép' a szomszédlista újra pozicionálását). Vagyis teljesen lényegtelen, hogy mennyi idő alatt gyártod le az adott nyersanyag adott mennyiségét.
A helyre pedig a saját példádat hoznám: minden korban vannak különbségek az azonos korú termelők között is. Az alacsonyabb korban is vannak 3*3 és 4*4-es területtel rendelkezők (pl.: bronzkor: kőfaragó - 4*4, többi 3*3; vaskor: ében és mészkő: 4*4, vasöntöde 3*3; ...); de van pár érdekesebb kor is, ahol még nagyobb különbségek is akadnak (pl.: virágzó kk.: kötélverő: 3*2, a többi pedig 3*4 vagy 4*3 <<2 kötélverőt tudsz letenni egy másmilyen azonos korú termelő helyére!!!>>; vagy a gyarmatosítás korában a papírkészítő: 2*3, de szurokégető: 3*5, vagy porcelán 4*4 <<itt pedig nemhogy 2-t tudnál letenni, de még maradna is bőven hely>>). Vagyis ha ezt nézzük a Te szemüvegeden keresztül, akkor még az azonos korú 1:1 sem lenne korrekt. De ide is csak az idő tényezőt tudom felhozni: legfeljebb lassabban tudod legyártani a szükséges nyersanyagot; mint egy szerencsésebben térképen nyersit kapott illető; de nem leszel ettől vesztes. Nem kerülsz olyan hátrányba, amitől vesztesz - hiszen itt tulajdonképpen nem is lehet veszteni.

Tehát az egyetlen dolog van, amit hozzávetőlegesként lehet értelmezni, az pedig az adott nyersanyag ára. Hogy mennyit fizettél érte, amikor gyártani kezdted. Ez az, ami fixnek nevezhető; és amihez lehet pontosan viszonyítani.

Szerk.: ettől persze lehet kerülni minden olyan ajánlatot, amire Te már azt mondod, hogy nem éri meg. Ilyenek a 'nemkorrekt'-ek, illetve akár ilyenek lehetnek a korokon átnyúló ajánlatok is (speciel én sem nagyon megyek bele ilyenekbe - inkább egy adott korra koncentrálok, és abból gyártok annyit, hogy elég legyen mind a fejlesztési fához, mind a nevezetesekhez, és még esetleg később lehessen egy kis tartalék is). De ezeknek nem sok köze van az 'általános korrektség'-hez.
 
Utoljára szerkesztve:

DeletedUser23505

Guest
Vanek ur, en a Te nezopontodat is teljesen megertem, es sok dologban igazat is adok. En csak arra szerettem volna ravilagitani, hogy egy 10 Rez, 20 Eben csere ugyan minositheto korrektnek is akar, egy egyszeri alkalomra lekepezve. De a folytatolagosan ezt a szisztemat koveto jatekos, akitol csak lefele cserelgetos ajanlatot latsz, ugyanugy lehuzza a jatekostarsait, mint az, aki korokon ativelo ajanlatokat rak ki, vagy azonos kori aruert kevesebbet ad, tobbet ker. Mert mind a lefele cserelgeto, mind az azonos koriert tobbet kero eseteben a vegeredmeny ugyan az lesz: gyartas nelkul tobblet keletkezik a raktaraban, tehat jokora haszonra tesz ilyen modon szert, csak kereskedessel. Ezert volt a kerdesem az elejen, hogy korrektnek minosul-e a lefele cserelgetes, es en igazabol erre akartam a hangsulyt fektetni a fenti iromanyomban. Sajnos nem eppen sikerult, mert a hely, es ido problemajat is mas szemszogbol szerettem volna bemutatni, megprobalom ezt most egy peldaval:
Tegyuk fel, legyartasz a gyarmati kori Huzalbol,egy3X3-as helyen, 100 darabot, (foszthatosag, alvas, mert azert azt is kell, gep elott eltoltott ido szempontjabol, stb) a legoptimalisabb korulmenyek kozott, azaz 1 napos gyartassal 20 darabot naponta, aminek az eloallitasi koltsege 9600 / nap / 20 db, ez 5 napodba telik, es 48000 aranyba, illetve alapanyagba. Ezt lefele elcserelgetve, rovid idon belul(1-2 nap) szert tehetsz 150 kesoi(mert gyarmatinal mar 1:1.5 az elfogadott) majd 300 viragzos, majd 600 korai,majd 1200(!) vaskori termekre, mondjuk vasra.
Az egesz muvelet nem tart tovabb, mint 6 nap, mivel a mar legyartott termekeket a masodik napon,gyartas kozben piacra dobhatod.
Ezzel ellentetben, 1200 darab vasat legyartani, ugyancsak egy 3X3-as teruleten, erdekes szamadatok jonnek ki. :D
A lakosigenye ugyan kevesebb, de Mindenki tudja, hogy ebben a jatekban a HELY szamit, es en igy ertettem a helyet, nem az epulet alap teruletere konkretan, mert ugye, a varosbol a legtobb helyet a Nevezetesek veszik el, ha nem akkor a kult. epuletek, (mert 120%on termelni, csatazni, es egyaltalan letezni szerintem alap)majd a hazak, alapanyag termelok, katonai epuletek minimum a vedelemre, es csak ez utan, ami hely marad,(ami, valljuk be, nem sok) oda johetnek az aru termelok. :)
Tehat ezen a 3X3-as teruleten azt az 1200 vasat, amit a fenti modon 6 nap alatt ossze lehet `ugyeskedni`, 60 nap alatt tudod (1200:20=60) legyartani. En elhiszem, hogy itt az ido nem tenyezo, de azert 6 nap, vagy 60 nap, hat ennyi ideje erre szerintem senkinek nincs. :D Igaz ugyan, hogy az 1200 db Vas gyartasi koltsege (800X60) 48000 penz, es alapanyag, es a 100 db Huzal legyartasa is 48000-be kerul, de mit szamit az, ha a napi begyujtesed joval szazezer folott van aranybol, es alapanyagbol is! :D Nem tenyezo, mert a kincstaradat ilyen bevetel mellett nem terheli meg a gyartas, legalabbis nem erezhetoen.(ezek a kncstari tetelek is ugyan olyan mellekes adatok, mint amit Te is emlitesz fentebb, hogy pl. hol tartasz a tech fan,nemlesz gyoztes az, aki eleri a 100M aranyat, vagy hasonlot)
Ezert tartom inkorrekt dolognak az egy korral lefele cserelgetest. :) Akik igy tesznek, masok idejet raboljak,ez a minimum. :D
Es amit irtal, hogy a jatekban, illetve a kereskedelemben az egyetlen fix dolog, az arany, es alapanyag koltseg, amihez viszonyitani lehet, konnyen cafolhato, ugyanis a kotlseg, hogy Teged a gyartas mennyire terhel meg, attol is fugg, hogy milyen hazaid vannak, milyen termelo epuleteid vannak, de leginkabb attol fugg, hogy az ezt tamogato Nevezeteseid milyen szinten vannak, es hogy ezekre az epuleteidre mennyi motivalast kapsz. Ezek a tenyezok mind befolyasoljak a beveteledet, es szerintem ezek osszessegen mulik az a teny, hogy Neked szamit-e valamit a dupla annyi eloallitasi koltseg, vagy nem.
Ezt a kommentet is sikerult tulbonyolitanom, sajnalom, de a legtobb reszletre ki akartam terni vele. :D
A felreertesek elkerulese vegett: Nem kakaskodni, vagy vitatkozni akarok Veled, vagy barkivel, ez csak amolyan eszmecsere akar lenni, amibol minden jatekos le tudja vonni a szamara fontos, es hasznos kovetkezteteseket, es bizonyos `marketing csapdakat` konnyen, konnyebben kikerul a jovoben,ha piacozik.:)
 
Utoljára egy moderátor szerkesztette:

Vanek ur

Aktív tag
Akkor leegyszerűsítem a problémát minden konkrétum nélkülire, hátha így megérted, hogy mi nem tetszik az érvelésedben.

Adva van egy egyszerű egyenlet. Ezt Te meg akarod cáfolni, így sok plusz dolgot behozol (pl.: hogy ne 3.14-gyel számoljunk PI esetén, hanem 3.1415926....-tal (mondjuk 50 tizedesjegyig)). Ebben ugyan akár még igazad is lenne, ha ezek a gondok tényleg annyira fontosak lehetnének, hogy ne lehessen őket elhanyagolni az egyszerűség kedvéért. Viszont ezek annyira nem fontosak. De most a példa kedvéért legyen az, hogy nem hanyagoljuk el, és igazat adunk a levezetésednek, magyarázatodnak. Viszont ha ezt megtesszük azzal az egyenlettel, amit Te kiválasztottál, hogy megcáfolod; akkor ne akarjuk ebből következően egy másik egyenletre meg kimondani, hogy az viszont tökéletes a maga egyszerűségében - hanem akkor arra is alkalmazzuk ezeket a levezetéseket, magyarázatokat, bonyolításokat. Onnan pedig kijön, hogy az az egyenlet sem jó.

Most pedig vissza a konkrét példához: ha igazat adunk a levezetésednek, és minden 'ahhoz viszonyítva' dolgot nézünk a különböző korok nyersanyag-váltásánál; akkor nézzük ugyanezeket a szabályokat ugyanazon kor nyersanyagainál is; és akkor mindjárt kiderül, hogy a) nem lehet általános szabályt hozni (és akkor semmilyen kereskedelem nem korrekt); b) olyan bonyolult szabályt lehetne hozni, amivel még a szabályt készítő sem tud számolni (és akkor semmilyen kereskedelem nem korrekt).
Vagyis lehet ágálni az ellen, hogy a kis méretű Ferrariért adnak több nagy méretű családi házat is (ráadásul a Ferrarit kisebb gyárban csinálják, és kevesebb a dolgozó is; illetve kevesebb idő alatt is készül el); de van egy viszonyítási alap, ami alapján ennyit ér. Ez a viszonyítási alap pedig az ára. Ebben a játékban pedig a nyersanyagok ára az arany és az alapanyag, amit fizetsz érte. Minden mást belekeverni csak azt hozza ki, hogy ne cseréljen senki senkivel, mert nem éri meg, és inkább gyártsa le maga a 'nembónuszos' anyagokat is (ami viszont tényleg nem éri meg).
 

DeletedUser4561

Guest
Szerintem rossz irányból közelítitek meg a dolgot. Egy ajánlat korrektsége itt nem attól függ, hogy mennyibe került kitermelni, vagy mennyi helyet foglal az épülete stb. Mivel mindenkinek más a bónusza, így az épületek helyfoglalása, így ez szerintem csak is az egyéntől függ. Attól, aki az ajánlatot teszi, és aki elfogadja.
Mindenkinek szíve joga, hogy milyen ajánlatot tesz ki (0.5 és 2 között), és hogy milyet fogad el. Természetesen mindenkinek mérlegelnie kell, hogy megéri-e neki elfogadni az adott ajánlatot vagy sem.
Tegyük fel: X játékos kitesz egy ajánlatot a piacra. Y játékos meglátja, és úgy véli, hogy neki ez nem megfelelő, mert termelési költség így meg helyfoglalás úgy meg a többi. De lehet, hogy jön Z játékos, akinek viszont megfelelő az ajánlat a saját változóihoz mérten.
Tehát, ha olyan ajánlatot látsz ami neked nem jó, akkor nem kezded el szapulni a másikat, mert lehet, hogy egy harmadik félnek az megfelelő. Még akkor sem, ha tényleg nagy lehúzásról van szó, mert azt meg úgyse fogadja el, aki egy kicsit is belegondol. Aki meg nem, az meg meg is érdemli, hogy lehúzzák.
Én személy szerint tiltanám azt, aki másokat az ajánlataik miatt ócsárol, a fentiek miatt, hiszen lehet, hogy ami neked nem jó, az másnak talán jó.
Ezek után pedig leírom, hogy én általában hogy kereskedem: ha magasabb kori árut kínálok alacsonyabbért, azt mindig 1:1-ben. Fordított esetben, tehát alacsonyabb korit magasabbért pedig 2:1-ben, vagy pedig megegyezés alapján, ugyanis a piacon lehet alkudozni is. És el is érkeztünk az utolsó gondolatomhoz: ALKU. Ha látsz egy ajánlatot, ami neked nem éppen megfelelő, írhatsz is a gazdájának, hogy nem adná-e kicsit kedvezőbb arányban, hogy mindkettőtöknek jó legyen. De még itt is fennáll az, hogy nem biztos, hogy megegyeztek, hiszen mindenkinek szíve joga, hogy mit mennyért akar adni.
 

DeletedUser23561

Guest
Tegyuk fel, legyartasz a gyarmati kori Huzalbol,egy3X3-as helyen, 100 darabot, (foszthatosag, alvas, mert azert azt is kell, gep elott eltoltott ido szempontjabol, stb) a legoptimalisabb korulmenyek kozott, azaz 1 napos gyartassal 20 darabot naponta, aminek az eloallitasi koltsege 9600 / nap / 20 db, ez 5 napodba telik, es 48000 aranyba, illetve alapanyagba. Ezt lefele elcserelgetve, rovid idon belul(1-2 nap) szert tehetsz 150 kesoi(mert gyarmatinal mar 1:1.5 az elfogadott) majd 300 viragzos, majd 600 korai,majd 1200(!) vaskori termekre, mondjuk vasra.
Az egesz muvelet nem tart tovabb, mint 6 nap, mivel a mar legyartott termekeket a masodik napon,gyartas kozben piacra dobhatod.
Ezzel ellentetben, 1200 darab vasat legyartani, ugyancsak egy 3X3-as teruleten, erdekes szamadatok jonnek ki

Az az 1200 vas, amivé a 100 huzalod végül válik, nem egy játékostól fog beérkezni, hanem lehet, hogy 20-tól. A 20 játékosnak az 1200 vasat 3 napjába került legyártani, míg te a 100 huzalért 5 napot dolgoztál. Nem is beszélve arról az időről, amíg az ajánlataid a piacon állnak, mert nem biztos, hogy pillanatok alatt el tudod cserélni a gyarmati áruidat késő középkorira, majd virágzóra, és így tovább.
Tehát szerintem az arányok teljesen rendben vannak.
A játék pedig úgy van felépítve, hogy az ember óhatatlanul rákényszerül korokon átívelő cserére, például késő középkori fejlesztésekhez vaskori áru kell, és 3 korral régebbi termelőt már ritkán tud fenntartani bárki is.
 

DeletedUser23659

Guest
Azt hiszem, hogy kissé szalmacsépléssé vált a topik:)
Azt, hogy egy ajánlat korrekt-e vagy nem, csak az elfogadó hivatott eldönteni.
Mindenki eldöntheti, hogy a vétel lehetőségével él-e vagy sem.
Az üzlet létrejötte attól függ, mennyire fontos számomra az adott termék.

Az, hogy adott játékos korrekt vagy sem, azt az ajánlatai összessége határozza meg.
Mindenki tudja, miről beszélek: Amikor hat oldalon keresztül csak "furcsa" ajánlatok következnek ugyanattól a játékostól.

Azt gondolom, nem az ajánlat, hanem a játékos korrektsége számít. Fogadtam már el "nem korrekt" ajánlatot, mert szükségem volt rá, és örültem, hogy jó üzletet kötöttem... De sose üzletelek nem korrekt játékossal... Szerintem ennyi:)
Néhány embert legszívesebben még arról is letiltanék, hogy az én ajánlataimat elfogadja....
 
Fent